
Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Powstanie centrum to efekt idei integracji wszystkich jednostek zajmujących się kardiologią i kardiochirurgią w strukturach Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Jak wyjaśnia rektor UM, taka konsolidacja ma na celu nie tylko poprawę organizacji pracy, ale również stworzenie warunków do efektywnego korzystania z najnowszych osiągnięć technologii i wiedzy medycznej.
- Przede wszystkim chodzi o poprawę jakości i dostępności procedur dla naszych pacjentów – zaznacza prof. Załuska. - Bardzo ważnym elementem idei powstania tego centrum jest chęć zapewnienia jak najlepszej opieki, zarówno wewnątrzszpitalnej, jak i ambulatoryjnej, a także skuteczniejsze monitorowanie jakości leczenia pacjentów.
Nowa jednostka będzie nie tylko miejscem leczenia, ale również ważnym ośrodkiem dydaktycznym. Centrum ma odegrać istotną rolę w kształceniu młodych specjalistów: lekarzy, pielęgniarek oraz studentów kierunków medycznych. Jak podkreśla rektor UM, jednym z kluczowych elementów działalności placówki będzie również przestrzeń edukacyjna poświęcona identyfikacji i profilaktyce czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Rektor UM podziękował dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 za sprawne przeprowadzenie procesu organizacyjnego, który umożliwił uruchomienie centrum: - Myślę, że nasi znakomici specjaliści z jednostek kardiologicznych i kardiochirurgicznych, w pracy zespołowej – bo to nie tylko lekarze, ale też pielęgniarki, elektrofizjolodzy, technicy i inni pracownicy – będą w stanie sprostać realizacji tych trudnych procedur.
Władze uczelni liczą również, że powołanie nowej jednostki przełoży się na skrócenie czasu hospitalizacji pacjentów oraz zmniejszenie liczby ponownych przyjęć do szpitala.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Lublinie otrzymało ponad 7 mln zł na rozwój

Pluszak lekiem na całe zło? Lubelscy studenci organizują wyjątkowy turniej

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód
